Programy i projekty

ZESTAW PROGRAMÓW WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO OBOWIĄZUJĄCYCH W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM Nr 24

w roku szkolnym 2019/2020

ZABAWY Z PORAMI ROKU
program wychowania przedszkolnego

Wydawnictwo: Podręcznikarnia
Autorki: Iwona Lewkowicz, Anna Tworkowska-Baraniuk

PROGRAMY WSPOMAGAJĄCE:

DZIECIĘCA MATEMATYKA
Program dla przedszkoli, klas zerowych i placówek integracyjnych.
Autorki: E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska
Program obowiązuje w grupach: I - VI

DOBRY START
Program wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-5-letnich.
Autorki: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka
Program obowiązuje w grupach: I, II, III, IV, V

DOBRY START
Program wychowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich.
Autorki: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka
Program obowiązuje w grupie: VI

ZBIERAM, POSZUKUJĘ, BADAM
Program wychowania przedszkolnego.
Autorka: D. Dziamska
Program obowiązuje w grupach: I - VI

OGÓLNOPOLSKIE ORAZ AUTORSKIE PROGRAMY EDUKACYJNE ORAZ PROJEKTY REALIZOWANE W PRZEDSZKLU:

ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY

To długofalowy, ogólnopolski program edukacyjny na temat prawidłowego pozbywania się zużytych baterii i telefonów komórkowych. Ze względu na znaczenie edukacji ekologicznej we współczesnym świecie, program inicjuje szereg wartościowych działań, mających na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z wybranymi problemami z zakresu ochrony środowiska naturalnego.

Program ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną zachęca dzieci i młodzież do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonuje do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków.

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli I szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci, podczas której uczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiadują, dlaczego warto jeść owoce i warzywa; jak również zachęcenie dzieci do ruchu już od najmłodszych lat.

BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE

Ogólnopolski Program „Bezpieczne przedszkole” skierowany jest zarówno do dzieci,  jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Powstał na bazie doświadczeń w pracy dydaktyczno- wychowawczej, w oparciu o literaturę oraz współpracę z rodzicami i środowiskiem. Program zawiera treści z nowej podstawy programowej, a główny nacisk kładzie na zdrowie i bezpieczeństwo.Realizacja zadań wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego wymaga od nauczyciela podejmowania działań wspomagających rozwój dziecka, zarówno w sferze fizycznej, emocjonalnej, jak też umysłowej i społecznej.

W każdym przedszkolu bezpieczeństwo dzieci było, jest i będzie najistotniejszą sprawą. Zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość, o którą troszczą się wspólnie rodzice, nauczyciele, a także różnego typu organizacje.
Aby właściwie przygotować dziecko do roli pieszego, czy pasażera należy w nim wyzwalać umiejętność współżycia z ludźmi (życzliwość, zrozumienie i poszanowanie potrzeb innych), zdolność kierowania i podporządkowania w zależności od sytuacji, słuchania poleceń, wdrażania do utrzymywania porządku, troszczenia się o słabszych, rozwijania refleksu oraz koncentracji.

Bardzo ważne jest uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo, które może się pojawić w czasie zabawy, na kształtowanie umiejętności przewidywania skutków swoich działań, promowanie pomysłów na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, pomoc dzieciom w rozumieniu reguł i norm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w kontaktach z innymi ludźmi.

Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwy do wyrabiania u dzieci umiejętności i nawyków, a osiągnięcie znaczących efektów, kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec problemów bezpieczeństwa wymaga działań systematycznych i długofalowych.

AKADEMIA AQUAFRESH

Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej, który stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce, poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica.

Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczą w ciekawych zajęciach, uczą się, jak prawidłowo czyścić ząbki oraz jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznają budowę zęba oraz uczą się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. Dodatkowo dzieci dowiadują się, jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty.